Jistě každý z nás viděl v nějakém americkém filmu svatbu. A nás zajímalo, jak taková pravá „americká“ svatba vypadá. Je vše tak načinčané a přeplácané jak to známe z televize? Liší se americká svatba od té naší české? Zapátraly jsme a přinášíme vám informace, jak to na takové americké svatbě chodí.

Stejně jako u nás, tradiční barvou je bílá. Nevěsty svatební šaty, čistě bílé ubrusy i bílé květiny, atd. V některých evropských zemích, není černá barva na nevěstiných šatech ničím neobvyklým. V Americe nevěstu v šatech s černými detaily, či v úplně černých, neuvidíte. Navíc na západě je černá barva barvou pouze smutku.

Ne každá svatba je laděná do tohoto tradičního stylu. Navíc je v Americe na svatbu vynaložena velká část finančních prostředků a výjimkou nejsou ani drahé dary.

V souvislosti se svatebními dary stojí za to zmínit webové stránky snoubenců. Tento trend už do České republiky také dorazil. V Americe byl ovšem o pár let dříve. Dokonce se z počátku nevěsty chodily registrovat do obchodních center a obchodních sítí, kde nahlásily seznam dárků, které by chtěly ke svatbě dostat. Pokud někdo ze svatebčanů nějaký koupil, automaticky se vymazal z registru. Výhodou je, že novomanželé nedostanou ten samý dárek dvakrát. Tyto dary jsou ovšem většinou jakýmsi typem pro svatebčany. U rodin snoubenců nejsou výjimkou drahé dary, jako luxusní auta či rodinné domy.

Dary jsou většinou posílány do domu nevěsty den před svatbou a novomanželé si je otvírají až v naprostém soukromí a v novém domě.

Svatby jsou většinou pořádány v luxusních resortech, ovšem ne uvnitř, ale venku. Pod bílými markýzami, pergolami či velkými party stany. Pokud očekáváte, že svatba o 70-ti hostech je pro Američany velkou svatbou, mýlíte se. Standardní počet hostů je kolem 150 lidí a více. A cena? Pohybuje se okolo 20.000 dolarů. Tedy bezmála 500.000 Kč.

Po příchodu všech hostů se podávají uvítací drinky, šampaňské a malá občerstvení. Družičky, svědkyně i svědkové pronáší přípitky a proslovy, následně se podává svatební menu. Chcete vědět jaké? Jako předkrm se většinou podává krevetový koktejl s čerstvým citronem a dipem, nebo artyčoky s paprikovým či sýrovým dipem. Místo polévky se podává zelený zahradní salát s paprikou, rajčaty, celerem, mrkví a sýrem se zálivkou. Hlavním chodem většinou bývají pečená žebra s houbami na víně, nebo grilované kuře Americana s kukuřičným krémem. Jako přílohu si hosté mohou vybrat buď krémové šlehané brambory, nebo Sunburst zeleninovou směr.

Jakousi zajímavostí by mohlo být využití pro svatební hostinu restaurace „All you can eat“ (Sněz, co můžeš). Uznejte, že takový způsob je celkem praktický 🙂

A jak si můžete v Čechách udělat Americkou svatbu? Dejte důraz na dekoraci, kde nesmí chybět americká vlajka, pom poms (ozdobné papírové koule), spousty balonků a kornouty se svatební rýží. Co se týká barvy, nezapomínejte na červenou, modrou a bílou. Dort si nechte udělat lehký, ne příliš zdobený, s živými květinami a ovocem. Takovému dortu se říká naked cake, tedy nahý dort. V některých amerických oblastech je tradicí, že při krájení dortu si novomanželé kousek rozmažou po obličeji. No… vyzkoušení typu s dortem, necháme zcela na vás 🙂