Svatební den je událost, na kterou se mnoho vašich blízkých spolu s vámi netrpělivě těší a pak i na něj mnoho let a někteří celý život vzpomínají. Je tedy přirozené, že snoubenci dlouho zvažují to pravé místo, kde jeden druhému řeknou své ,,ANO“. Dříve tomu bylo tak, že se svatby většinou odehrávaly v kostelech, hradech, zámcích a klasicky na radnicích. Byla by velká škoda ale v této tradici pokračovat a nemít možnost využít pro svůj den i méně oficiální místo. Velmi často vede k rozhodnutí vzpomínka z minulosti – první polibek, místo setkání, to, kde došlo k zasnoubení. Míst, kde může váš svatební obřad probíhat, je mnoho. Nejběžnějším je stále radnice či úřad v místě bydliště. Jedná-li se o církevní sňatek, pak svatebčané hledají kostel, kaple či jiné posvěcené místo. Církevním sňatkům vždy předchází „konzultace“ s knězem. V posledních letech se ale stále častěji setkáváme s obřady pod širým nebem. Po domluvě s oddávajícím je v podstatě míra vaší fantazie neomezena. Může se tedy odehrát na úpatí vaší oblíbené hory, řeky, jezera, na louce v blízkosti vašeho oblíbeného penzionu, na vaší vlastní zahradě, ZOO či na rozhledně. Pokud ,,donutíte“ svého oddávajícího do toho jít, můžete své ano říct v korunách stromů, na lanovce, cyklostezce. Výjimkou není svatba v balónu, na jachtě, golfovém hřišti nebo v koňském sedle. Inspirací byla svatba mé kamarádky, která se vdávala v sedle motorky. V médiích jsme se setkali i se svatbou v letadle před seskokem padáku či v neoprenech pod vodu.

Pro váš velký den se v dnešní době fantazii opravdu meze nekladou a jediné mantinely máte v podobě omezenosti dostupných termínů či finanční nákladnosti. Obecně se uvádí, že příplatek za mimořádné místo pro obřad se pohybuje kolem 10 000 Kč.

Každé místo pro vaši svatbu skýtá řadu možností ke zpestření a je důležité si jen zvážit všechna pro a proti. Obřad pod širým nebem je krásný, ale věštili bychom z koule, když bychom se troufali tvrdit, jaké bude ten den zrovna počasí. Je tedy dobré mít v záloze variantu pro nepříznivé počasí. Pokud místo neumožní přesun do nějakého vnitřního prostoru, dá se to velice snadno vyřešit v podobě party stanu a ohřívačů. Mnoho hradů a zámků se může pochlubit hezkými zahradami a parky, které jsou přizpůsobeny k pořádání svatebních obřadů a svateb jako celku. V tomto případě je ale dobré myslet na dostupnost elektřiny a kvalitní ozvučení hudby, které může být problematické. Velmi romantická může být i svatba na lodi, nebo na nějaké vyhlídce, je však dobré zvážit i možnosti svatebčanů, kteří mohou trpět závratěmi, nebo dokonce mořskou nemocí. Mluvím z vlastní zkušenosti 🙂

V dalším našem článku se můžete těšit na typy míst pro vaši svatbu, které jsme jeden po druhém navštívily a můžeme tak sdělit naše dojmy.

Těšte se 🙂